Już sama nazwa „gródek" wskazuje na dawność, starożytność mieściny, bo przypomina nam te daleką epokę, gdy w celu odparcia nieprzyjaciół Słowianie musieli się zbierać w pewnych punktach obwarowanych i ogrodzonych. To daje nam prawo myśleć, że Gródek Siemkowski jest właśnie tym Gródkiem, wspominanym w kronikach przed rokiem 1611, który otworzyli Krywicze i który stał się siedzibą jednego z książąt Rurykowiczów.
Dziś jeszcze istnieje część fosy, która otaczała Gródek, głębokiej i opierającej się o rzekę Wiacz, a z drugiej o duży staw.
Gródek nie raz przechodził z rąk do rąk magnackich rodów: Sołomereccy, Statkiewiczowie, Sapiehowie, Suchodolscy, Chmarowie, jedni po drugich władali Gródkiem, swą ręką nakładając każdy odpowiedni swemu duchowi piętno. Tak gorliwi wyznawcy kościoła wschodniego, a przeciwnicy unji brzeskiej stawiali cerkwie i czynnie postępowali w orędownictwie swego wyznania, a nadto czynili wiele zabiegów w celu związku polityczno – religijnego z protestantami w roku 1599.
Przy innych właścicielach, inny panował program. Cerkiew unicka musiała już istnieć w roku 1735, o tem bowiem wspominają dokumenty i księgi metryczne cerkwi unickiej z roku 1767. Są one przechowane w cerkwi prawosławnej Sołomereckiej.
W XVIII wieku istnieje tu cerkiew unicka pod wezwaniem Najświętszej Marji Panny, należący do mińskiego dekanatu, diecezji brzeskiej, rządzonej przez biskupa Józefata Bułhaka. Dalszych wiadomości o tej cerkiewce unickiej nie mamy, ale prawdopodobnie wskutek pożaru miasteczka cerkiew spaliła się w roku 1812.
Adam Chmara w roku 1791 wzniósł swoim kosztem nową świątynię murowaną, przeznaczoną z początku na cerkiew unicką, chociaż drewnianą była w dobrym stanie, świątynię więc za wolą fundatora, wyświęcono na kościół katolicki i w roku 1802 zostaje ona kościołem parafialnym.
Ciągłe nieporozumienia między klerem unickim i łacińskim były przyczyną, iż już miano zabrać kościół na cerkiew prawosławną, udało się ją jednak uchronić, dzięki marszałkowi Hilaremu Chmarze, który u cesarza Mikołaja wyjednał, że pozostawiono kościół, pod warunkiem, iż zostanie zbudowana cerkiew prawosławna.
NOWY DWÓR
Wioska nad rzeką Świsłocz, Kościół murowany, przez Prószyńskich w roku 1792
zbudowany, obecnie przerobiony na cerkiew.