Forum Iwienieckie pod patronatem Towarzystwa Rodu Plewako
Dla Gości Forum => Aktualności => Wątek zaczęty przez: Stanisław J. Plewako w Listopad 11, 2023, 12:26:19 pm
-
Dzień dobry,
krypta pod zakrystią została otwarta i obfotografowana. Zostanie uporządkowana po zniszczeniach czasów sowieckich
i udostępniona dla krewnych czy szerzej zainteresowanych do nawiedzenia Ich grobów.
Pochowane zostały w w niszach w tej krypcie trzy osoby:
- Alina z Plewaków Tukałłowa (http://roglo.eu/roglo?p=alina;n=plewako;)
- Elżbieta z Plewaków Kowerska (http://roglo.eu/roglo?p=elzbieta;n=plewako;)
- Edward Kowerski (http://roglo.eu/roglo?p=edward;n=kowerski;)
Górne 3 nisze nie zostały wykorzystane.
-
Tak jak pisałem kiedyś w wątku
Nawiedzenie 7. lipca 2011 kościoła św. Aleksego i cmentarza przy tym kościele (http://www.iwieniec.eu/forum/index.php?topic=461.0)
Krypta grobowa tak sławnego człowieka jak generał Edward Kowerski (kazał przywieźć swe ciało w srogą zimę 1916 r. z Petersburga do Iwieńca, by spocząć wśród swoich) może być godnie urządzona i udostępniana do zwiedzania: oto urządzona dla prochów naszych krewnych Opalińskich w Sierakowie krypta w Muzeum-Zamku w Sierakowie (https://muzeum-sierakow.pl/mauzoleum-rodu-opalinskich/)
Mauzoleum Rodu Opalińskich
Najcenniejszym miejscem Muzeum Zamku Opalińskich jest mauzoleum, w którym umieszczono unikatowe w skali europejskiej sarkofagi dawnych właścicieli zamku. Zostały one przeniesione z kościoła parafialnego, ze względu na niesprzyjające tam warunki w podziemiach. Po odrestaurowaniu, odpowiednio wyeksponowane i zabezpieczone w piwnicy dawnego zamku, zamienionej na kaplicę, przypominają minioną świetność dawnego rodu Opalińskich.
(https://veturo.pl/wp-content/uploads/2021/06/f503e3e1f75a476f9f42fad161da2edb.png.webp)
-
Oczywiście krypta pod kościołem nie jest tak obszerna jak kaplica w podziemiach zamku w Sierakowie utworzona z piwnicy, a nie ma tez w niej wolno stojących sarkofagów lecz tylko nisze grobowe
(http://iwieniec.eu/cmentarz/krypta-%20fundatorow/Iwieniec-krypta_DSC0014.JPG)
(http://iwieniec.eu/cmentarz/krypta-%20fundatorow/Iwieniec-krypta_DSC0018.JPG)
Tym niemniej można odnowić te pomieszczenie, umocować tabliczki o osobach pochowanych zamontować jakieś światło
a na ścinie po lewej stronie od grobów np. wymurować krzyż naścienny.
-
Szanowni Państwo na Facebooku grupa "Nasza Wołożyńszczyzna" Roman Kacow napisał :dnia 20.05.2024r.
Podziemia Czerwonym kościele.rodzinna krypta. Krypta z trumnami przedstawicieli rodu Plewako fundatorami Kościoła Św. Aleksego w Iwieńcu (Czerwonego kościoła).
W krypcie na niższych poziomach pochowano trzy osoby: Alinę z Plewaków Tukałła , Elzbietę z Plewaków Kowerską i Edwarda Kowerskiego. Trzy górne nie są wykorzystane. Pojawiła się propozycja odnowienia i oczyszczenia pomieszczenia, wykonania napisów z informację o pochowanych tu osobach, doprowadzenia oświetlenia w krypcie, a na ścianie z lewej strony od trumien zawiesić krzyż.
Сутарэнні Чырвонага Касцёла, фамільны склеп-пахаванне.Склепы з трунамі прадстаўнікоў роду Плевака і фундатара Івенецкага Касцёла св. Аляксея (Чырвоны Касцёл).
У склепах на ніжніх ярусах пахавана 3 асобы — Аліна Тукалава з роду Плевакаў (Alina z Plewaków Tukałłowa), Эльжбета Каверская з роду Плевакаў (Elżbieta z Plewaków Kowerska) і Эдвард Каверскі.
3 верхнія не былі выкарыстаны.
Існуюць прапановы аднавіць і ачысціць памяшканне, усталяваць шыльды з тэкстам пра пахаваныя тутака асобы, правесці святло ў памяшканне і на муру з левай стараны ад трун павесіць насценны крыж.
https://www.facebook.com/groups/607632682907434/